Forum: mKlienci

przelew podatku do skarbowego...

Witam,

czy przelew podatku (np. PIT-5 i VAT-7) z mBanku do US musi sie odbywać tylko i wyłącznie przez ten specjalny formularz do przelewu podatków, czy moge skorzystać ze standardowego formularza przelewu i poprostu w tytule przelewu zawrzeć wszyskie te informacje, które podaje sie w specjalnym formularzu w różnych polach... ?

oczywiscie chodzi mi o możliwośc zapisania przelewu do zdefiniowanych, a nie za każdym razem od nowa wprowadzać nr rachunku mojego urzedu skarbowego i wpisywanie hasła smsowego... wolałbym tylko za kazdym razem zmieniac w tytule miesiąc jakiego dotyczy płatność i kwote podatku.

pozdrawiam i dziekuje za odpowiedź

Przemek

Odpowiedzi

Zmień widok

9

przem1978 napisał(a):

> Witam,
>
> czy przelew podatku (np. PIT-5 i VAT-7) z mBanku do US musi sie
> odbywać tylko i wyłącznie przez ten specjalny formularz do
> przelewu podatków, czy moge skorzystać ze standardowego
> formularza przelewu i poprostu w tytule przelewu zawrzeć
> wszyskie te informacje, które podaje sie w specjalnym
> formularzu w różnych polach... ?

US, to specyficzna instytucja karmiąca trole ;)

> oczywiscie chodzi mi o możliwośc zapisania przelewu do
> zdefiniowanych, a nie za każdym razem od nowa wprowadzać nr
> rachunku mojego urzedu skarbowego i wpisywanie hasła
> smsowego... wolałbym tylko za kazdym razem zmieniac w tytule
> miesiąc jakiego dotyczy płatność i kwote podatku.

Nie możesz (IMHO) ;)

moja księgowa powiedziała to samo i tez nie potrafiła powiedzieć dlaczego... :)

czy jest na to jakiś artykuł w ordynacji podatkowej ?

czy wszyscy sie boją tego fiskusa ??? :)

Kilka dni temu pojawiło się podobne pytanie i ktoś podał odpowiednią ustawę która to reguluje ;)
Skorzystaj z opcji szukania.

Pozdrawoam,
Cinek, mRadny [mBank]

Warto korzystać z opcji "Szukaj" ;)

http://www.mbank.com.pl/c...

MarcinS_vel_Cinek napisał(a):

> Warto korzystać z opcji "Szukaj" ;)
>
> http://www.mbank.com.pl/c...

Warto aby nie pisać: "Skontaktuj sie z administratorem" ;)

1) Tylko przez specyficzną formtkę bo rozporządzenie bodajże MinFina o specjalnych formularzach daninowych (US & ZUS) i nawet jak zdołasz przepchnąć przez zwykłą formatkę to urzędasy mogą nie skumać i mieć burzawki.

2) Przelewy daninowe z mBiz są frikowe. Korzystanie ze spec-formatki to 5-6 zeta miesięcznie do przodu.

3) Wystarczy jeden raz się przebić przez pełne wypełnianie formatek danymi daninowni a potem korzystać z opcji powtarzania przelewu z np. poprzedniego miesiąca odpowiednio edytując okres i kwotę. Tak jest bezpieczniej niż przelew zdefiniowany, niczym wszak nie zabezpieczony. A wklepanie hasełka to mała fatyga.

Witam

Mialbym inne, pokrewne pytanie, do osob wtajemniczonych w technikalia.
Co tak na prawde powoduje uzycie podatkowej formatki? Czy generuje ona jakis gatunkowo INNY rodzaj przelewu, co dla mnie byloby dosc dziwne? Czy tez raczej powoduje, ze w polu 'Tytulem' umieszcza sie wszystkie dane przelewu podatkowego (jak np. rodzaj PITa) w sposob zakodowany, mozliwy do zdekodowania przez algorytmy po stronie serwera urzedu podatkowego?
Jesli to drugie, to znajac ten sposob kodowania (np. po przecinku...) moznaby bez uszczerbku dla ktorejkolwiek strony uzywac zwyklego przelewu i recznie wypelniac przelew, trzymajac sie scisle regul kodowania. To jako moje przypuszczenie.
Czy ktos sie orientuje, jak z tym jest?

Pozdrawiam
Adam

Z technicznego punktu widzenia wygląda to tak, że baza numerów rachunków bankowych należących do organó podatkowych jest zaszyta w systemie i jedynie od woli banku zależy czy będzie sprawdzać czy przelew robisz na rachunek US czy inny, czy po wykryciu, że to rachunek US system pozwoli zrobić przelew wyświetlając ostrzeżenie czy nie pozwoli.
Jeśli chodzi o postać przelewu to (najprawdopodobniej) są to specyficznie przepisane dane do pola 'tytułem' zatem dało by się obejść. Pozostaje pytanie: po co? Jeśli masz raz w roku zapłacić podatek za PIT to 50 groszy chyba nie robi różnicy. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą to formatki do US są tańsze niż zwykły przelew, nie?

> Jeśli chodzi o postać przelewu

Wlasnie o to mi chodzilo w pytaniu. To, ze mBank nie pozwala przelac zwyklym przelewem daniny za PIT jest tylko 'ulatwieniem'. Zreszta niekompletnym, bo nie wszystkie rachunki wszystkich mozliwych odbiorcow danin publicznych sa w systemie. Co zreszta jest normalne.

> to (najprawdopodobniej) są to
> specyficznie przepisane dane do pola 'tytułem' zatem dało by
> się obejść. Pozostaje pytanie: po co? Jeśli masz raz w roku
> zapłacić podatek za PIT to 50 groszy chyba nie robi różnicy.

Tak sie sklada, ze w moim przypadku nie raz, lecz 6 razy. Sa 2 przelewy za PIT (od dochodow i od zyskow z inwestycji), ponadto 4 raty podatku od nieruchomosci. Ktos inny moze miec jeszcze garsc innych platnosci, np. za psa.
Nie wiem, czy oszczednosc rzedu kilku zl rocznie to powod smieszny czy nie, ale chyba warto byc swiadomym jak ten mechanizm dziala i za co sie placi podwyzszone prowizje.

A.